Product Details
5809008001
M 8-1.25 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809008001
M 8-1.25 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.1323
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 8 |
| Thread Pitch | 1.25 |
| Inside Dia. | 20mm |
| Outside Dia. | 36mm |
| Base Dia. | 20mm |
| Thread Len. | 13mm |
| Vertical Cap. | 140 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 100kgs |