Product Details
5809016001
M16-2.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809016001
M16-2.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.6174
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M16 |
| Thread Pitch | 2.0 |
| Inside Dia. | 35mm |
| Outside Dia. | 63mm |
| Base Dia. | 35mm |
| Thread Len. | 27mm |
| Vertical Cap. | 700 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 500 kgs |