Product Details
5809018001
M18-2.5 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809018001
M18-2.5 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.8044
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M18 |
| Thread Pitch | 2.5 |
| Inside Dia. | 40mm |
| Outside Dia. | 72mm |
| Base Dia. | 40mm |
| Thread Len. | 30mm |
| Vertical Cap. | 930 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 650 kgs |