Product Details
5809030001
M30-3.5 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809030001
M30-3.5 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 3.6600
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M30 |
| Thread Pitch | 3.5 |
| Inside Dia. | 60mm |
| Outside Dia. | 108mm |
| Base Dia. | 65mm |
| Thread Len. | 45mm |
| Vertical Cap. | 3200 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 2300 kgs |