Product Details
5809039001
M39-4.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809039001
M39-4.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 7.3650
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M39 |
| Thread Pitch | 4.0 |
| Inside Dia. | 70mm |
| Outside Dia. | 126mm |
| Base Dia. | 75mm |
| Thread Len. | 55mm |
| Vertical Cap. | 6000 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 4400 kgs |