Product Details
5829012001
M12-1.75 Lifting Eye Nut, C15 Steel Plain. Nuts DIN 582
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5829012001
M12-1.75 Lifting Eye Nut, C15 Steel Plain. Nuts DIN 582
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.3528
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M12 |
| Thread Pitch | 1.75 |
| Inside Dia. | 30mm |
| Outside Dia. | 54mm |
| Base Dia. | 30mm |
| Vertical Cap. | 340 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 240 kgs |