Product Details
6038112035
M12-1.75 x 35 Carriage Bolt, Class 8.8 Zinc DIN 603 / ISO 8677
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
6038112035
M12-1.75 x 35 Carriage Bolt, Class 8.8 Zinc DIN 603 / ISO 8677
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.1080
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M12 |
| Thread Pitch | 1.75 |
| Length | 35mm |
| Head Wd. | 30.65mm |
| Head Ht. | 8.75mm |
| Neck Dia. | 12.7mm |
| Neck Ht. | 8.0mm |
| Thread Len. | Full Thread |