Product Details
7999010036
M10-1.25 x 35 Flat Head Socket Cap Screw, Class 010.9 Thermal Black Oxide. DIN 7991 / ISO 10642
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
7999010036
M10-1.25 x 35 Flat Head Socket Cap Screw, Class 010.9 Thermal Black Oxide. DIN 7991 / ISO 10642
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0512
- Head Type and Drive: Countersunk Socket Head 90 Degree Taper, Internal Hex
- Specification: DIN 7991, ISO 10642
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Fine Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 010.9 Fasteners, HRC 32-39
- Property Class 010.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1040 MPa N/mm² (150,000 PSI)
- Plating Finish: Thermal Black Oxide
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Thread Pitch | 1.25 |
| Length | 35mm |
| Head Wd. | 20mm |
| Head Ht. | 5.5mm |
| Drive Size | 6mm |
| Thread Len. | Full Thread |