Product Details
9129212080
M12-1.5 x 80 Socket Head Cap Screw, Class 12.9 Zinc DIN 912 / ISO 4762
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
9129212080
M12-1.5 x 80 Socket Head Cap Screw, Class 12.9 Zinc DIN 912 / ISO 4762
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.1768
- Head Type and Drive: Standard Socket Head, Internal Hex
- Specification: DIN 912, ISO 4762
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Fine Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 12.9 Fasteners, HRC 39-44
- Property Class 12.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1220 MPa N/mm² (176,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated and Bake
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M12 |
| Thread Pitch | 1.50 |
| Length | 80mm |
| Head Wd. | 18mm |
| Head Ht. | 12mm |
| Drive Size | 10mm |
| Thread Len. | 36mm |