Product Details
9608020130
M20-1.5 x 130 Hex Cap Screw, Class 8.8 Thermal Black Oxide. DIN 960 / ISO 8765
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
9608020130
M20-1.5 x 130 Hex Cap Screw, Class 8.8 Thermal Black Oxide. DIN 960 / ISO 8765
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.8027
- Head Type and Drive: Hex Head, External Hex
- Specification: DIN 960, ISO 8765
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Extra Fine Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Carbon Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 8.8 Fasteners, HRC 23-34
- Property Class 8.8 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 830 MPa N/mm² (120,000 PSI)
- Plating Finish: Thermal Black Oxide
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M20 |
| Thread Pitch | 1.50 |
| Length | 130mm |
| Head Wd. | 30mm |
| Head Ht. | 12.5mm |
| Thread Len. | 52mm |