Product Details
9619024075
M24-2.0 x 75 Hex Cap Screw, Class 10.9 Thermal Black Oxide. DIN 961 / ISO 8676
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
9619024075
M24-2.0 x 75 Hex Cap Screw, Class 10.9 Thermal Black Oxide. DIN 961 / ISO 8676
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.7656
- Head Type and Drive: Hex Head, External Hex
- Specification: DIN 961, ISO 8676
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Fine Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 10.9 Fasteners, HRC 32-39
- Property Class 10.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1040 MPa N/mm² (150,000 PSI)
- Plating Finish: Thermal Black Oxide
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M24 |
| Thread Pitch | 2.0 |
| Length | 75mm |
| Head Wd. | 36mm |
| Head Ht. | 15mm |
| Thread Len. | Full Thread |