Product Details
14583105035
M 5-0.8 x 35 Torx Pan Machine Screw, Class 8.8 Zinc. ISO 14583
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
14583105035
M 5-0.8 x 35 Torx Pan Machine Screw, Class 8.8 Zinc. ISO 14583
- Log In for Price
- UM: C
- Head Type and Drive: Pan Head, Torx
- Specification: ISO 14583
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Carbon Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 8.8 Fasteners, HRC 22-32
- Property Class 08.8 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 830 MPa N/mm² (120,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated and Bake
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 5 |
| Thread Pitch | 0.8 |
| Length | 35mm |
| Head Wd. | 9.5mm |
| Head Ht. | 3.7mm |
| Drive Size | T-25 |
| Thread Len. | Full Thread |