Product Details
5809010001
M10-1.5 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809010001
M10-1.5 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.2426
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M10 |
| Thread Pitch | 1.50 |
| Inside Dia. | 25mm |
| Outside Dia. | 45mm |
| Base Dia. | 25mm |
| Thread Len. | 17mm |
| Vertical Cap. | 230 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 170 kgs |