Product Details
5809027001
M27-3.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809027001
M27-3.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 2.6460
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M27 |
| Thread Pitch | 3.0 |
| Inside Dia. | 50mm |
| Outside Dia. | 90mm |
| Base Dia. | 50mm |
| Thread Len. | 36mm |
| Vertical Cap. | 2500 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 1830 kgs |