Product Details
5809036001
M36-4.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809036001
M36-4.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 5.8430
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M36 |
| Thread Pitch | 4.0 |
| Inside Dia. | 70mm |
| Outside Dia. | 126mm |
| Base Dia. | 75mm |
| Thread Len. | 55mm |
| Vertical Cap. | 4600 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 3300 kgs |