Product Details
5809048001
M48-5.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5809048001
M48-5.0 Lifting Eye Bolt, C15 Steel Plain. DIN 580 / ISO 3266
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 14.0680
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M48 |
| Thread Pitch | 5.0 |
| Inside Dia. | 90mm |
| Outside Dia. | 166mm |
| Base Dia. | 100mm |
| Thread Len. | 70mm |
| Vertical Cap. | 8600 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 6100 kgs |