Product Details
5829016001
M16-2.0 Lifting Eye Nut, C15 Steel Plain. Nuts DIN 582
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
5829016001
M16-2.0 Lifting Eye Nut, C15 Steel Plain. Nuts DIN 582
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.5292
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M16 |
| Thread Pitch | 2.0 |
| Inside Dia. | 35mm |
| Outside Dia. | 63mm |
| Base Dia. | 35mm |
| Vertical Cap. | 700 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 500 kgs |