Product Details
5829024001
M24-3.0 Lifting Eye Nut, C15 Steel Plain. Nuts DIN 582
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
5829024001
M24-3.0 Lifting Eye Nut, C15 Steel Plain. Nuts DIN 582
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 1.5880
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M24 |
| Thread Pitch | 3.0 |
| Inside Dia. | 50mm |
| Outside Dia. | 90mm |
| Base Dia. | 50mm |
| Vertical Cap. | 1800 kgs |
| 45 Deg Dual Cap | 1290 kgs |