Product Details
6912036100
M36-4.0 x 100 Low Head Socket Cap Screw, Class 8.8 Thermal Black Oxide. DIN 6912 / ISO 3506
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
6912036100
M36-4.0 x 100 Low Head Socket Cap Screw, Class 8.8 Thermal Black Oxide. DIN 6912 / ISO 3506
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 2.4700
- Head Type and Drive: Low Profile Socket Head, Internal Hex w/Pilot Recess
- Specification: DIN 6912, ISO 3506
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Carbon Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 08.8 Fasteners, HRC 22-32
- Property Class 08.8 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 800 MPa N/mm² (116,000 PSI)
- Plating Finish: Thermal Black Oxide
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M36 |
| Thread Pitch | 4.0 |
| Length | 100mm |
| Head Wd. | 54mm |
| Head Ht. | 21.5mm |
| Drive Size | 27mm |
| Thread Len. | 78mm |