Product Details
79849106008
M 6-1.0 x 8 Low Head Socket Cap Screw, Class 010.9 Zinc. DIN 7984
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | Out of Stock |
79849106008
M 6-1.0 x 8 Low Head Socket Cap Screw, Class 010.9 Zinc. DIN 7984
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0076
- Head Type and Drive: Low Profile Socket Head, Internal Hex
- Specification: DIN 7984
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material and Hardness: Alloy Steel in Accordance to ISO 898-1 for Property Class 10.9 Fasteners, HRC 32-39
- Property Class 010.9 in Accordance to ISO 898-1, Tensile Strength 1040 MPa N/mm² (150,000 PSI)
- Plating Finish: Clear Zinc Cr3 Trivalent Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Vietnam, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M 6 |
| Thread Pitch | 1.0 |
| Length | 8mm |
| Head Wd. | 10mm |
| Head Ht. | 4mm |
| Drive Size | 4mm |
| Thread Len. | Full Thread |