Product Details
7991512025
M12-1.75 x 25 Flat Head Socket Cap Screw, Stainless Steel A2-070. DIN 7991 / ISO 10642
| Locations | Availability |
|---|---|
| METRIC THREADED PRODUCTS | In Stock |
7991512025
M12-1.75 x 25 Flat Head Socket Cap Screw, Stainless Steel A2-070. DIN 7991 / ISO 10642
- Log In for Price
- UM: C
- Weight: 0.0547
- Head Type and Drive: Countersunk Socket Head 90 Degree Taper, Internal Hex
- Specification: DIN 7991, ISO 10642
- Thread Specifications: Metric ISO 965 Coarse Right Hand External Thread Fit 6g Tolerance
- Material: Stainless Steel in Accordance to ISO 3506-1 for Property Class A2-70 Fasteners
- Property Class A2-070 in Accordance to ISO 3506-1, Tensile Strength 700 MPa N/mm² (101,000 PSI)
- Plating Finish: Stainless Steel Passivated
- REACH and RoHS: REACH and RoHS Complaint
- Country of Origin: Taiwan, China, Malaysia, South Korea, or EU Countries
- EN10204 3.1 Certification Available (Certification fees may apply, certificate must be requested at time of ordering)
| Product Specifications | |
|---|---|
| Diameter | M12 |
| Thread Pitch | 1.75 |
| Length | 25mm |
| Head Wd. | 24mm |
| Head Ht. | 6.5mm |
| Drive Size | 8mm |
| Thread Len. | Full Thread |